Kontakt

Biuro i adres korespondencyjny
Instytut Energetyki Odnawialnej 
(EC BREC IEO)
ul. Mokotowska 4/6
00-641 Warszawa
e-mail: biuro@ieo.pl
tel./fax 48 22 825 46 52 
48 22 875 86 78

Siedziba: ul. Fletniowa 47B,
03-160 Warszawa

Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach

"Odnawialny" Blog

odnawialne źródła energii (oze)

Oficjalna strona Forum Małej Energetyki Wiatrowej

Strona główna Aktualności Szkolenie dla inwestorów biogazowni rolniczych Inwestycje Biogaz 2011
Szkolenie dla inwestorów biogazowni rolniczych Inwestycje Biogaz 2011 PDF Drukuj Email

Organizator: Instytut Energetyki Odnawialnej
Data: 27 października 2011
Miejsce: Warszawskie Centrum Handlowe Expo XXI
podczas Targów Renexpo Polska 2011

Rozwijający się rynek biogazu i rosnące zainteresowanie inwestorów dostarczają coraz więcej pytań na temat warunków opłacalności inwestycji, w tym także dotyczących możliwości rozwoju małych biogazowni rolniczych o mocy do 150 kW. Jednocześnie prowadzone są aktualnie prace nad opracowaniem Ustawy o OZE, która według oczekiwań zwiększy wsparcie dla małych biogazowni. Możliwość uzyskania wsparcia na rozwój tego typu instalacji stwarza także uruchamiany obecnie w ramach PROW mechanizm w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", który umożliwia uzyskanie wsparcia do 500 tyś. zł na projekt biogazowy.

Instytut energetyki Odnawialnej wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców wchodzących w obecnych warunkach na rynek biogazowni rolniczych, dn 27.10.2011 organizuje szkolenie Inwestycje Biogazowe 2011, które odbędzie się w Warszawskim Centrum Targowym Expo XXI podczas Targów Renexpo Polska 2011. Szkolenie skierowane jest do inwestorów sektora biogazu, w tym szczególnie do przedstawicieli firm branży rolno-spożywczej oraz innych wytwórców odpadów organicznych, dostawców technologii i urządzeń a także osób indywidualnych, zainteresowanych inwestycjami w obszarze biogazu rolniczego. W trakcie jednodniowego szkolenia połączonego z ćwiczeniami warsztatowymi podejmiemy się analizy czynników kształtujących rynek biogazu i próby odpowiedzi na najbardziej nurtujące ten sektor pytania.

Szkolenie pozwoli nabyć wiedzę na temat wpływu decyzji podjętych na etapie planowania inwestycji, w tym doboru optymalnej technologii, substratów oraz wykorzystania produktów biogazowni na ekonomikę projektu. Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności oceny projektu na wczesnym etapie realizacji, a także opanują wiedzę z zakresu montażu finansowego inwestycji oraz oceny opłacalności przedsięwzięcia. Zademonstrowana zostanie analiza wrażliwości projektu na kluczowe techniczne i rynkowe warianty realizacji inwestycji. Ponadto w trakcie szkolenia zaprezentowane zostaną perspektywy uzyskania wsparcia eksploatacyjnego dla biogazowni wraz z wymaganiami formalnymi, jakie musi spełnić inwestycja przed oddaniem do użytku oraz kwestie zapewnienia dostaw substratów i możliwości zagospodarowania masy pofermentacyjnej. Szkolenie będzie też okazją do poznania możliwości uzyskania wsparcia dla małych biogazowni w ramach PROW  w ramach działania 311 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".

Powyższe zagadnienia będą jednocześnie motywem przewodnim ćwiczeń warsztatowych, w trakcie których uczestnicy poznają praktyczne możliwości oceny efektywności i opłacalności ekonomicznej inwestycji z wykorzystaniem programu Biogaz Inwest. Program opracowany w Instytucie Energetyki Odnawialnej we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, umożliwia oszacowanie wysokości nakładów inwestycyjnych oraz ocenę ekonomiczną projektu biogazowego z uwzględnieniem produktywności biogazu, ilości innych nośników energii wytwarzanych przez planowaną instalację biogazową oraz innych strumieni przychodów. Uczestnikom zostanie zaprezentowany program w nowej wersji, dostosowany do przeprowadzania obliczeń na potrzeby małych biogazowni. Rozbudowana baza sparametryzowanych substratów, obejmująca ponad 100 pozycji, pozwala na zaplanowanie inwestycji pod kątem optymalizacji doboru substratów, maksymalizacji uzysków biogazu oraz produkcji energii. Wbudowany model analiz ekonomicznych pozwala na obliczenie i wariantowanie (analiza wrażliwości) wszystkich kluczowych wskaźników ekonomicznych, wymaganych przy ubieganiu się o dotację, kredyt lub inwestora kupującego projekt. Możliwości programu pozwalają także na przeprowadzenie wstępnej analizy ekonomicznej projektu oraz analizy wrażliwości. Wszyscy uczestnicy warsztatów po odbyciu szkolenia uzyskają możliwość zakupu ze zniżką 50% programu Biogaz Inwest oraz Bazy Danych inwestorów i deweloperów Inwestycje Biogazowe 2011.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Poprawiony: środa, 18 kwietnia 2012 15:34
 
Chcesz się podzielić tym artykułem? Możesz to zrobić!

Wyszukiwarka

Studia podyplomowe OZE

Polski przemysł OZE Aktualizacja bazy firm

Baza mikroinstalacji elektrycznych OZE na podstawie danych OSD

Raport Rynek fotowoltaiczny w Polsce – raport rynkowy oraz bazy danych urządzeń, firm i inwestycji PV

Raport Rynek kotłów i urządzeń na biomasę w Polsce – raport, bazy kotłów i urządzeń na biomasę i baza firm

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce 2015 – raport rynkowy oraz bazy danych urządzeń i firm

Baza danych Inwestycje Biogazowe

Baza jest rezultatem prowadzo-nego od 2009r. ciągłego monitoringu rynku powstających instalacji do produkcji energii z biogazu rolniczego. Więcej...

Kolektorek - program komputerowy

Kolektorek to program łatwy w obsłudze a zarazem posiadający duże możliwości. Pozwala szybko i prawidłowo dobrać kolektory słoneczne oraz całą instalację solarną. Więcej...

Kalkulator Inwestycje Biogazowe

 Biogaz Inwest 2012 jest narzędziem obliczeniowym, opracowanym w formie arkusza programu MS Excell, adresowanym do osób i firm rozważających inwestycje w biogazownie. Więcej...